Class 1 State Track Meet UPDATE 5 - All Friday Results Posted

UPDATED 7:15 p.m.

All results from Friday posted.

Pictured Emma Engelbrecht

JEFFERSON CITY, Mo. -  New Haven’s Emma Engelbrecht (freshmen) took 5th in the Class 1 State Triple Jump, giving New Haven points in two field events (Beth Schenck 8th in high jump) that in years past they have always been lacking.

The only event New Haven has left are both the Boys and Girls 4x400 prelims.

Quick recap, heading into the final race of the day on the girls side, the 4x100 and 4x200 relays along with Taylor Covington in the 400m all have advanced into Saturday’s finals.
The girls 4x800 have already medaled taking 6th place and Beth Schenck’s 8th place finish in the high jump.

Pictured below - New Haven’s girls 4x800 finals (Taylor Covington, Kayla Borcherding, Lauren Gerlemenn, and Hannah Pruessner) finished 6th with at time of 10:15.49.

Beth Schenck captured her first individual state medal, finishing 8th in the high jump.

Top 8 Advance to Finals

New Haven Girls

Girls 200 Meter Dash
Emma Engelbrecht - 15th Place
Molly Munsinger - 13th Place

Girls 400 Meter Dash 7th Place (All-Sate)
Taylor Covington

Girls 800 Meter Run - 7th Place (All-Sate)
Taylor Covington

4x100 girls set a new school record with a time of 52.72 on Friday and Saturday finished in 5th Place.

1) Stephanie Russo
2) Hanna Fitts
3) Nichole Zeitzmann
4) Molly Munsinger

Girls 4x200 relay takes 2nd place, .17 second away from taking first.

1) Stephanie Russo
2) Emma Engelbrecht
3) Nichole Zeitzmann
4) Molly Munsinger

Girls 4x400 Meter Relay- 1st Place for second straight year

1) Hannah Pruessner
2) Molly Munsinger
3) Nichole Zeitzmann
4) Taylor Covington

**Girls 4x800 Meter Relay - 6th Place time of 10:15.49 (All-State)

1) Taylor Covington
2) Kayla Borcherding
3) Lauren Gerlemenn
4) Hannah Pruessner

**Girls High Jump Class 1
Beth Schenck - 8th Place (All-State)

Girls Long Jump Class 1 (Finals on Saturday)
Lauren Gerlemann

**Girls Triple Jump Class 1
Emma Engelbrecht - 6th Place (All-State)
Ereka Bailey

**Girls Shot Put Class 1
Lauren Bergner - 10th Place

New Haven Boys

Boys 200 Meter Dash
Alex Majors - 11th Place

Boys 4x400 Meter Relay - 11th Place

1) Keven McDowell
2) Jonathon Stone
3) Brady Kruse
4) Alex Majors

Boys 4x800 Meter Relay 3rd Place (All-State)

1) Nathan Ford FR
2) Jonathon Stone
3) Keven McDowell
4) Dominick Pataky